Hoidke eemale ohtlikest töökeskkondadest
Sellel on hea põhjus: 3-8 rasedusnädalal on sellel, mida sööte ja sisse hingate, suur mõju lootele, kelle peamised organid on just tekkima hakanud. Kui teid ümbritsevad mürgised ained nagu benseen, elavhõbe, plii, kloor ja süsinikdisulfiid, panete oma lapse suurde ohtu ajal, mil toimub loote jaoks ülioluline areng.
Kui töötate alati arvutiga, peaksite elektromagnetkiirguse suhtes ettevaatlik olema. Seda saab aga lihtsasti ennetada ja vähendada: ostke kiirgust vähendav filter ning pange see oma monitori külge. Hoidke kõik metallesemed arvutist eemal, kuna need peegeldavad kiirgust.
Käige regulaarselt arsti juures
Lisaks tavalistele tervisekontrollidele peaksite laskma teha rinna fluoroskoopiat, neeru- ja maksa analüüse ning alfa-fetoproteiini (AFP) testi, et saaksite õige diagnoosi. Tehke endale selgeks tervise- ja rasedusteemad, et oleksite oma igapäevasest tervislikust seisundist teadlik.
Toituge tasakaalustatult
Aeg-ajalt võite nii töösse süvenenud olla, et unustate süüa või tarbite liiga palju ebatervislikke näkse. Rasedana peaksite aga oma kasvava loote huvides hoolitsema selle eest, et täidaksite igapäevaselt oma toitainete vajaduse. Parima toitainete tasakaalu nimel võite lisaks kasutada ka spetsiaalselt rasedatele emadele mõeldud erikoostisega piima.
Töötage oma tavalistel aegadel
Raseduse lõpupoole näeb teie keha vaeva, et kasvava lapse vajadusi täita. Puhake iga päev piisavalt. Tehke oma töötundide jooksul võimalikult palju ära, et ületunde vältida, kuna need ohustavad beebi tervist. Uuringud on näidanud, et raske töö võib viia enneaegse sünnituse, lapse madalama sünnikaalu ja kõrge vererõhuni.
Võtke enne sünnitust piisavalt pikk aeg töölt vabaks
Raseduse hilises faasis areneb teie laps väga kiiresti ning keha teeb läbi suuri füsioloogilisi muutusi, et lapse sünniks valmistuda. Kui võtate töölt emaduspuhkuse, aitab see teie kehal paremini hakkama saada ning teie paremast kehalisest ja vaimsest seisundist tõuseb kasu ka lapsele.
Kui tunnete end oma kehas ebamugavalt või tööülesannete hulk hakkab üle pea kasvama, võtke lihtsalt asju aeglaselt ja rahulikult. Abi on ka sellest, kui kolleegid füüsiliselt raskemad ülesanded enda peale võtavad. Kui miski muu ei aita, lubage endale tööst eemaldumist ja lühikest pausi.