Võite olla kindel, et suur osa neid baktereid on tegelikult inimese tervisele kasulikud, ja neid häid baktereid kutsutakse probiootikumideks. Probiootikumide vähem tuntud sugulased prebiootikumid on peensooles ja maos olevad seedumatud kiudained, mis toidavad probiootikume ning aitavad neil kasvada ja lokata. Prebiootikume on kahte tüüpi: loomse ja taimse päritoluga.
Loomse päritoluga
Taimse päritoluga
Lahustuvad seedumatud kiudained peensooles ja maos
Jõudnud käärsoolde, on need kasulike bakterite toiduallikaks
Suurenenud kasulike bakterite sisaldus soolestikus toob palju kasu tervisele, eriti seedesüsteemile
Tervislik toitumine ja lapse seedesüsteemis kasulike bakterite piisava hulga tagamine aitavad parandada lapse tervist. Eespool nimetatu aitab vältida suurt kolesteroolisisaldust veres ja hambaauke ning vähendada laste allergiariski. Lisaeelised on:
Soolestiku kaitsmine
Aitavad kõhukinnisuse vältimiseks väljaheiteid pehmendada. Loovad soolestikus kahjulike bakterite vastu kaitsekihi.
Immuunsüsteemi tugevdamine
Suurendavad kasulike bakterite sisaldust ja stimuleerivad antikehade kasvu, et võidelda kahjulike bakteritega.
Seedehäirete ennetamine
Toetavad kasulikke baktereid (probiootikume) ja soodustavad nende fermentatsiooni soolestikus.
Toitainete imendumise parandamine
Prebiootikume leidub looduslikult rinnapiimas ning need aitavad turgutada ja stimuleerida soolestikus kasulike probiootikumide kasvu. Siin võib leiduda ka põhjus, miks on rinnapiima saavatel imikutel vähem nakkusi. Prebiootikume on ka paljudes toiduainetes ja üldiselt on toores toidus rohkem prebiootilisi kiudaineid kui töödeldud toidus. Prebiootikumide allikad on näiteks:
Teised head allikad on muu hulgas:
Nõuanne: selleks et lisada nii lahustuvaid kui ka lahustumatuid kiudaineid, peaks üks tass helbeid/suppi sisaldama ühte supilusikatäit peeneks hakitud maitserohelist ja kiudaineid.